FINALISTS REVEALED FOR SOUTH AUSTRALIAN MUSIC INDUSTRY’S NIGHT OF NIGHTS

Music SA is proud to reveal the 2019 South Australian Music (SAM) Awards finalists, with the winners to be announced during a red carpet ceremony on Friday 22 November at Adelaide University’s beautiful Bonython Hall.

Categories for the awards include both People’s Choice Awards, determined by online voting, and SAM Awards as judged by a panel of industry peers.

Music SA CEO Lisa Bishop says the finalists announced today celebrate the high level of excellence in local, contemporary music and the exceptional talent we have in our state.

“Our 2019 finalists are a true representation of the quality and diversity of artists coming from our local landscape and, as a UNESCO City of Music, it is an exciting time to be part of the South Australian music scene. I congratulate all of our finalists and look forward to celebrating with everyone at the gala event on November 22,” she said.

Minister for Innovation and Skills David Pisoni said: “The State Government is a proud supporter of local music, which is exemplified by the many programs we fund. I thank every member of the South Australian music scene for their valuable contribution to our vibrant culture and wish the finalists all the very best of luck for the SAM Awards next month.”

On the back of their recent Eurovision quest, Electric Fields has been nominated for three awards across People’s Choice and SAM Awards categories, while Horror My Friend lead the nominations with recognition across six categories this year. Acts in the running for the prestigious Best Release Award include multiple contenders Adrian Eagle, Wing Defence, and MANE who has also been nominated for Best Song.

In addition to the usual line up of awards though, this year, APRA AMCOS’ annual, coveted award, The Emily Burrows Award will be presented at the SAM Awards this year.

Chair of Music SA Anne Wiberg said the SAM Awards showcase the outstanding music, production and management in South Australia and can be a springboard for success for our local talent.

“We have such an incredible music industry here in our state, and paying tribute to the performers and those behind the scenes through the SAM Awards is a wonderful way to show our appreciation for all the hard work and effort they put in year after year,” she said. “The Awards push our musicians, artists, managers and producers into the national spotlight and show the rest of the country the high quality talent we have here.”

The SAM Awards (formerly Fowler’s Live Music Awards) has been made possible since 2012 with a special grant from the government’s Music Development Office and the valued support of many sponsors.

Alongside Music SA, this year’s SAM Awards are presented in conjunction with major partners Government of South Australia via Music Development Office, University of Adelaide, Moshtix, Australian Hotels Association (SA Branch), beverage partners Yalumba, The Music, The Hills Cider Company and Young Henrys, in addition to AV partners Novatech and Nexstage.

Tickets to the South Australian music industry’s night of nights are on sale now via moshtix, and include entry to the gala event with full catering and drinks throughout the evening.

In addition to award presentations, attendees can expect to be entertained by DJ sets and live performances by local superstars Stellie, Jess Day, Horror My Friend and Jimblah.

With a record number of votes cast this year the SAM Awards are getting hotter, which is an excellent excuse to get glammed up to celebrate our local music scene, so grab tickets from moshtix before they sell out.

SAM AWARDS FINALISTS

 Industry Awards

Best Studio – presented by Adelaide Music Collective

Adelaide Recording Studios

Ghostnote Recording Studio

Mixmasters

Wizard Tone Studios

Wundenberg’s Recording and Rehearsal Studios

Best Live Engineer – presented by Novatech

Greg Sound

Kevin Farrant

Luke Hancock

Liam Roche

Best Studio Engineer – presented by SAE Institute

Alex Mader

Jimmy Balderston

Lewis Wundenberg

Mario Spate

Neville Clark

Best Music Festival / Event – presented by moshtix

Flipside Festival

Porchland

Spin Off Festival

Stonecutters

The Porch Sessions

 

Best Music Venue – presented by AHA (SA Branch)

Crown & Anchor Hotel

Jive

Lion Arts Factory

The Hotel Metro

The Wheatsheaf Hotel

Best Manager – presented by Association of Artist Managers

Planet Shhh

Stormfront Productions

Sue Germein

Alex Karatassa

Little Acorn Music

Best Cover Art – presented by VERSION Design

Dress Code (Jack Fenby)

Horror My Friend (Sam Kolesnik)

Lost Woods (Todd Fischer)

Sleep Talk (Michael Belletti)

The Cameramen (Planet Lazuli)

Best Music Video – presented by Channel 9

Beau Lightning (Matthew Schirripa and Benjamin Dowie)

Horror My Friend (Ryan Sahb)

Life Pilot (Eli Green & Alex Robertson)

Planet Self (Capital Waste Pictures)

Sleep Talk (Crystal Arrow Films)

Major Awards

Best Song – presented by APRA AMCOS

Collarbones – A.I.

Electric Fields – 2000 and Whatever

Horror My Friend – Turned Loose

MANE – Save Yourself

Stellie – Let’s Forget We Were In Love

 

Best New Artist – presented by WOMADelaide

Dead Roo

Dress Code

Jess Day

Stellie

Ukulele Death Squad

Best Aboriginal or Torres Strait Island Artist – presented by CASM

Eskatology

UPK

Nancy Bates

Electric Fields

Best Group – presented by Music SA

Germein

Horror My Friend

Sleep Talk

The Montreals

Ukelele Death Squad

Best Solo – presented by Adelaide Fringe

Adrian Eagle

Elsy Wameyo

Jess Day

Ollie English

Stellie

Best Release – presented by The Music

Adrian Eagle – A.O.K.

Collarbones – A.I.

Horror My Friend – Turned Loose

MANE – Save Yourself

Wing Defence – Hindsight

THE PEOPLE’S CHOICE AWARDS FINALISTS

Blues & Roots

presented by Radio Adelaide

Bortier Okoe

Dieter Horvat

Jimmybay

Ollie English

Sturt Avenue

Country

presented by Grace Emily Hotel

Dead Roo

Matt Ward

Nancy Bates

Ricky Albeck & The Belair Line Band

The Cut Snakes

Electronic

presented by Rocket Bar

China Roses

Electric Fields

Jethro

Luke Million

Theeves

Experimental

presented by Ancient World

GIRL

My Chérie

SONS OF ZÖKU

The Dunes

The Empty Threats

Folk

presented by Wheatsheaf Hotel

Alana Jagt

Alison Newman

Anya Anastasia

Bromham

Ukulele Death Squad

Heavy

presented by Underground Records

Audio Reign

Hidden Intent

Japam

Life Pilot

The Straight-Jacket Tailors

Hip Hop

-presented by The Gov

Argus and The Liar

Elsy Wameyo

Richysand

Stefan Rossi

We Move Like Giants

Jazz

presented by Elder Con

Adam Page

Mike Tilbrook

She Descends The Stairs

Thomas Voss/ Lauren Henderson Big Band

Pop

presented by Lion Arts Factory

Germein

MANE

Paper Sunsets

Pinkish Blu

The Montreals

Punk

presented by Three D Radio

Bear Claw Camp

Chainsaw Preachers

Collateral Damage

Sleep Talk

Wing Defence

Rock

-presented by Crown & Anchor

Horror My Friend

Indiago

TOWNS

Venice Queens

West Thebarton

Soul/Funk/R’n’B

-presented by Woodville Town Hall

BIG SEVENTIES BUSH

Dirtyfrank

Eliza Dickson

Isaac Thomas

Wanderers

 

Head to https://southaustralianmusicawards.com.au/ for more information and grab your tickets to the event through moshtix.

Advertisements